Popri splácaní hypotéky je určite zodpovedné mať rizikové alebo životné poistenie, ktoré Vám pomôže so splácaním v prípade zdravotných problémov, s ktorými je spojený výpadok alebo zníženie Vášho pravidelného príjmu.
V tomto krátkom článku Vám ukážem ako môžete vďaka 2. a 3. pilieru ušetriť na poistení pre prípad smrti.
2. dôchodkový pilier je forma sporenia na dôchodok. Pokiaľ máte 2. pilier aktívny, potom Vám doň každý mesiac prichádzajú peniaze zo Sociálnej poisťovne. Výška mesačných vkladov závisí od Vášho príjmu a teda od výšky odvodov, ktoré odvádzate do Sociálnej poisťovne. Ak neviete či máte druhý pilier aktívny, stačí sa spýtať v pobočke Sociálnej poisťovne, kde Vám to na počkanie povedia.
Dobrovoľné sporenie, do ktorého Vám môže prispievať zamestnávateľ. Pokiaľ ho ešte nemáte, informujte sa u zamestnávateľa či takúto možnosť môžete využiť.
2. pilier vznikol na Slovensku v roku 2005. Ľudia, ktorí sú v ňom od začiatku a nevystúpili, majú tam dnes nasporené zaujímavé sumy. Ak tímto ľuďom dlhodobo prispieva do tretieho piliera aj ich zamestnávateľ, potom majú nezriadka nasporené viac ako 20 000 eur (rok 2017).
A práve o súčet nasporených súm v 2. pilieri a 3. pilieri môžete znížiť poistnú sumu vo vašom životnom/rizikovom poistení, a tým ušetriť na poistke. Peniaze z 2. piliera a 3. piliera sa totiž v prípade smrti vyplácajú pozostalým rovnako ako poistné plnenie z poisťovne.
Rovnako ako v rizikovom/životnom poistení, tak aj pri dôchodkových pilieroch môžete nastaviť oprávnené osoby. Sú to ľudia, ktorí dostanú poistné plnenie alebo v prípade dôchodkových pilierov im bude vyplatená celá nasporená suma. Ak oprávnené osoby nemáte uvedené, všetky peniaze idú do dedického konania, a tým sa výrazne predĺži celý proces ich vyplatenia Vašim najbližším.
POTREBUJETE FINANCOVAŤ SVOJE NOVÉ BÝVANIE? Pomôžem Vám získať najvýhodnejšiu hypotéku s minimálnym úsilím.
VYPLŇTE FORMULÁR.