Hypotéka patrí medzi najkomplikovanejšie bankové produkty, preto Vám odporúčam nechať si poradiť a pomôcť pri jej vybavovaní. V tomto článku Vám ukážem približný postup, ktorým budete musieť prejsť, ak chcete získať hypotekárny úver.
Na začiatok je potrebné doručiť banke tlačivo „Žiadosť o hypotekárny úver“. V tomto tlačive sú uvedené základné údaje o žiadateľoch o hypotéku. Ich osobné údaje, údaje o zamestnaní, výška príjmu, výška a doba splatnosti požadovaného úveru, výška existujúcich splátok.
Na základe tejto žiadosti dávate banke súhlas, aby si Vás preverila v úverovom registri, v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Z údajov zo sociálnej poisťovne vie banka určiť aj to, či ste do žiadosti uviedli pravdivú výšku príjmu.
K žiadosti o hypotéku je potrebné doložiť aj doklady totožnosti. V niektorých bankách stačí iba jeden, ale vo väčšine vyžadujú dva (napr. občiansky preukaz a vodičský preukaz).
Ak v žiadosti o úver uvediete, že ste rozvedený, banka bude vyžadovať aj právoplatné rozhodnutie o rozvode. V prípade, že máte súdom určenú povinnosť platiť výživné, banka bude potrebovať aj tento dokument, aby mohla správne pracovať s Vašimi povinnými mesačnými výdavkami.
Po preverení bonity žiadateľa banka preveruje typ a hodnotu nehnuteľnosti, ktorú chcete založiť. Preveruje ju na základe znaleckého posudku, ktorý do banke doručíte Vy alebo si ho banka nechá vypracovať sama. Po posúdení hodnoty nehnuteľnosti a vašej bonity, Vám banka oznámi akú výšku hypotéky vie poskytnúť.
Po schválení hypotéky nasleduje podpis úverových a záložných zmlúv. Úverové zmluvy podpisujú budúci dlžníci a zaväzujú sa splácať poskytnutú hypotéku.
Záložné zmluvy podpisujú aktuálni majitelia nehnuteľnosti. To znamená, že v prípade kúpy bytu ju podpisujú predajcovia v banke kupujúcich. Na základe záložnej zmluvy súhlasia majitelia nehnuteľnosti, že v prípade nesplácania poskytnutej hypotéky ju môže banka predať a tým splatiť poskytnutý úver.
V prípade refinancovania hypotéky podpisuje úverovú aj záložnú zmluvu ten istý človek.
Podpísanú záložnú zmluvu spolu s návrhom na vklad je potrebné doručiť na príslušný katastrálny úrad, kde za poplatok 100 eur vznikne na liste vlastníctva zakladanej nehnuteľnosti záložné právo v prospech banky. Niektoré banky vyriešia kataster za klienta, v iných musí ísť klient na kataster sám. Katastrom potvrdený návrh na vklad je potrebné doručiť do banky, je to jedna z podmienok na čerpanie hypotéky.
Každá banka vyžaduje, aby ste si poistili zakladanú nehnuteľnosť. Toto poistenie musíte v poisťovni vinkulovať v prospech banky. To znamená, že ak by napr. nehnuteľnosť zhorela, tak v prvom rade sa vyplatí z poistného plnenia hypotéka v banke a to čo zostane sa vyplatí majiteľovi.
V tomto článku som zhrnul základný postup pri vybavovaní hypotekárneho úveru, ktorý musí absolvovať každý. Postup sa samozrejme môže mierne líšiť, prípadne byť doplnený v závislosti od žiadateľov a ich životnej situácie.
TIP pre Vás: Návod: Hypotéka s daňovým bonusom 6 000 eur.
POTREBUJETE FINANCOVAŤ SVOJE NOVÉ BÝVANIE? Pomôžem Vám získať najvýhodnejšiu hypotéku s minimálnym úsilím.
VYPLŇTE FORMULÁR.